Banka a jej "pomoc" ekonomike a klientom

Autor: Maroš Stanislav | 11.5.2011 o 18:10 | Karma článku: 5,20 | Prečítané:  1300x

Už niekoľko dní nás jedna z reklám jednej z bánk presviedča, že vložiť peniaze k nim je ten najfantastickejší nápad, pretože úrok bude vyplatený vopred... Nemyslím, že ide o niečo, čo možno nazvať dobrým nápadom!

V prvom rade si myslím, že ide o šikovné marketingové využitie nedôslednosti konzumenta pri spracovávaní informácie, ktorej sa ale paradoxne v podstate nedá nič vytknúť. 10 % za tri a pol roka. Lákadlom je samozrejme oných 10 %. Čo už, že reálny úrok je priemerne po odpočítaní dane niekde na úrovni 2,31 % p.a.. Ako som však už napísal, nič sa nedá tomuto modelu vytknúť. Ak sa ponuka stretne s dopytom a nájde sa dosť ovečiek ochotných nechať sa nahnať do tohto zdanlivo lákavého košiara, je to vec každého vkladateľa.

Oveľa horšie však vnímam spomínané vyplácanie úrokov vopred. Je to v podstate poistenie si banky klienta na tri a pol roka!!! Pani na infolinke mi totiž potvrdila, že ak peniaze vo forme úroku obdržíte vopred a dajme tomu z nejakých osobných dôvodov budete potrebovať vytiahnuť peniaze skôr, napríklad po troch rokoch, banka Vám strhne z investovanej sumy celý vopred vyplatený úrok. Suma sumárum v takomto prípade budete mať ako klient uložené peniaze v banke bez zisku. Fantastické ( teda pre banku ) je na tomto všetkom to, že banka takto môže spokojne obchodovať s vašimi peniazmi na finančných trhoch takmer bez rizika, že o ne vo svojej bilancii príde. Kto z klientov by si totiž nerozmyslel predčasný výber po takejto informácii. Tu si neodpustím poznámku, že oveľa férovejšie by bolo strhnutie iba alikvótnej časti úroku, ktorý klientovi neprináleží. Ale to je možno o etike...

Ďalším faktom, ktorý by si klienti mali uvedoviť, je širší rozmer tohto kroku v súvislosti s vyjadreniami ECB ( Európskej Centrálnej Banky ) o plánoch na zvyšovanie referenčnej úrokovej sadzby. To samozrejme nemusí byť na programe dňa, no oveľa pravdepodobnejší je scenár postupného zvyšovania úrokových sadzieb, ako ich ponechanie na súčasnej úrovni 1,25 %. Ak teda budeme na tento krok pozerať cez optiku inflačných tlakov, ktoré sú jedným z najdôležitejších faktorov ovplyvňujúcich rozhodovanie ECB, je takmer isté, že k zvyšovaniu sadzieb - teda sprísňovaniu menovej politiky, dôjde. A tým pravdepodobne aj k rastu úrokových sadzieb depozitných produktov ( termínovaných vkladov ) v komerčných bankách. Preto sa môže veľmi ľahko stať, že klienti už o dva roky budú mať možnosť uložiť si peniaze za atrktívnejší úrok ako v súčasnosti... Ale znova pripomínam, kto by to potom po informácii, že príde o celý vopred vyplatený úrok robil. Lepší je predsa vrabček v hrsti, ako orol na streche.

Posledná poznámka sa týka spotreby. Je to síce len taká nevinná úvaha, ale predsa. Čo myslíte, kam povedú kroky klientov, ktorí si úroky zoberú vopred? Nechcem na to jednoznačne odpovedať, lebo je to každého vec. Myslím si však, že pri veľkosti danej banky je potenciálny zásah čo do počtu klientov, ktorý sa zlákať dajú pomerne zaujímavý a určite nebudem ďaleko od pravdy, že aj prostriedky, vyplatené vopred môžu byť v zaujímavom objeme. To sa bude štatistický úrad diviť, keď sa vplyvom tohto kroku jednorázovo zdvihne spotreba, čo môže zatlačiť na infláciu a spôsobiť tak trochu disproporcie oproti predpokladom. A nedajbože sa k takémuto kroku odhodlajú aj ďalšie banky...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Urážky, samochvála a bez plánu. Kam dovedie USA trumpizmus

Medzi republikánmi po týchto voľbách už neplatí konsenzus z Reaganovej éry, že strana by mala byť konzervatívna.

DOMOV

Kardiochirurg Fischer nemôže robiť ani len sanitára

K povolaniu sa bude môcť vrátiť najskôr po dvoch rokoch.

KOMENTÁRE

Štartuje nová éra Ameriky, Trump sa stáva prezidentom

Časť sveta sa bude s obavami prizerať, ako napĺňa volebný slogan.


Už ste čítali?