Ochranári chránia medvede. A kto ochráni nás, ľudí?

Autor: Maroš Stanislav | 26.5.2011 o 18:00 | (upravené 26.5.2011 o 18:54) Karma článku: 8,39 | Prečítané:  1438x

S veľkým záujmom som si prečítal správu, že v Lučenci na sídlisku sa pohyboval medveď, že ho uspali a odviezli na sever CHKO Poľana. Čakal som na reakcie, no tie zatiaľ neprišli. Veď čo, jeden medveď...

Lenže. Už dlhší čas sledujem podobné správy a nevychádzam z úžasu, ako sa k tomu stavajú ochranári, ministersto životného prostredia, poľovníci a ostatní kompetentní. Je nad slnko jasnejšie, že keď medveď príde do obývanej oblasti na sídlisko, teda do prostredia jeho druhu absolútne neprirodzeného, nejde si zahrať pred pohostinstvo s chlapmi "medveďku daj labku". Takéto výlety sú totiž podľa (nie len) môjho názoru výsledkom jeho premnoženia a medveď, ktorého teritórium je 20000 hektárov, prípadne aj viac, si jednoducho nie je schopný nájsť obživu. Keďže aj u medveďa platí, ako u každej šelmy, teritoriálne nárokovanie na nejaký rajón, slabšie, prípadne mladšie jedince nutne musia ustúpiť tým silnejším a sú nútené migrovať a hľadať si potravu aj za cenu vlastného ohrozenia pri ľudských obydliach.

Priam neskutočne smiešne, až arogantne mi pritom všetkom znejú slová a články ochranárov o tom, že to vlastne my ľudia sme dôvodom, že medvede nám korzujú popred domy. Vraj ich vytláčame z ich prirodzeného prostredia a chodením po horách a zberom lesných plodov im ani inú možnosť nedávame. Neuveriteľné. Asi by sme mali všetci, podľa týchto takzvaných ochranárov, sedieť doma a nevystrčiť do prírody ani nos. Veď len nech nám populácia radšej tučnie a lemravie v nákupných centrách a behá po dovolenkách mimo republiku. Neviem ako vy ostatní, ale ja som sa s mackom veru už raz stretol a nebyť pomerne veľkej vzdialenosti, ktorá dala každému z nás možnosť na ústup, neviem, ako by to všetko dopadlo. Pritom pravda je taká, že pokiaľ by bol medveď u nás regulovaný odstrelom, nemuseli by sme sa s týmto obyvateľom našich hôr vôbec stretávať, pretože je to, ako každé divé zvier, plaché a v podstate neškodné storenie. Kým nie je zahnané do kúta.

Taktiež ma vedia pobaviť fantazmagórie o chránených územiach, kde by podľa týchto rojkov nemala ľudská noha stúpiť. Na Slovensku. S rozlohou 49035 km2 a lesným porastom cca 2 mil hektárov. Takže ešte raz, na Slovensku je podľa jednej zo štatistík cca 700 medveďov. Každý potrebuje na svoj prirodzený život približne 20000 hektárov lesa... Nejak mi to nevychádza, pretože keď vynásobím počet medveďov počtom hektárov, ktoré potrebuje na svoj život, vychádz mi 14 miliónov hektárov lesného porastu, ktorý by toto množstvo mackov potrebovalo na nerušený život!!! Takže kto koho utláča? 

Podľa môjho názoru toto neskončí dobre a je len otázkou času, kedy táto šelma v nejakom meste, či dedine niekoho napadne a poriadne zmrzačí, ak nie niečo horšie. Nechápem, ako sa na toto môžu všetci pozerať so založenými rukami. Veď je nad slnko jasnejšie, že ak medvede vídať v regiónoch pre nich v minulosti absolútne atypických, je už len otázkou času, kedy ich budeme stretávať aj v Nitre, Trnave a možno aj v slovutnej Bratislave, takej vzdialenej od tejto medvedej reality. Nikomu neprajem zle, no asi by som rád videl poriadne vystrašenú rodinku ochranárov - krikľúňov po strete s nejakým medveďom.  Možno by si potom uvedomil absurdnosť tejto situácie. Premýšľajme o tom ...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Mexiko ničí ďalšie zemetrasenie, má už 248 obetí

Zabíjali padajúce budovy, medzi obeťami sú aj deti.

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.


Už ste čítali?